Wołowiec

 

     
Kościół filialny pw św. Marcina   Msze święte::
     
wolowiec_jmk   Kościół wzniesiony w latach 1807-1812 o konstrukcji szkieletowej drewnianej z ceglanym wypełnieniem pól miedzy ryglowych.
Poświęcony 11. XI. 1945 r.  Odpust: 11. XI.
Założony na rzucie prostokąta, salowy z niską wieżą, wyrastającą z korpusu przy szczycie zachodnim oraz wydzielonymi również przy zachodniej ścianie –przedsionkiem i zakrystią. Kościół jest obiektem zabytkowym nr rej. A-1230 z 30.08.1993 r.
fot. Marek Gaj    
     
Wołowiec (do 1946 Doruchowo) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945–1954 w woj. szczecińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy był Wołowiec. Wieś jest położona około 14 km na północ od Nowogardu
Gmina o nazwie Doruchowo powstała w czerwcu 1945 na terenie tzw. Ziem Odzyskanych (tzw. III okręg administracyjny – Pomorze Zachodnie), jako jedna z 12 gmin zbiorowych, na które podzielono powiat nowogardzki. 28 czerwca 1946 gmina weszła w skład nowo utworzonego woj. szczecińskiego
Według stanu z 1 lipca 1952 gmina Wołowiec składała się z 8 gromad: Boguszyce, Lestkowo, Orzechowo, Orzesze, Struga, Szczytniki, Truskolas i Wołowiec.
Gmina została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 wraz z kolejną reformą reaktywującą gminy, a jej dawny obszar wszedł głównie w skład nowej gminy Nowogard oraz częściowo gminy Płoty.
 
Wieś w 1274 roku podarowana została hrabiemu Otto von Eberstein przez biskupa kamieńskiego. W XVIII wieku majątek został podzielony na dwie części. Jedna część należała do Hansa Heinricha von Schwan a druga do należał do Georga Christopha von Schwan.
Po śmierci Hansa Heinricha von Schwan dobra odziedziczył jego syn Jürgen Heinrich von Schwan. Po jego śmierci majątek dziedziczy wdowa Agnesa Tugendreich von Schwan, z domu von Globen.W 1754 roku majątek zostaje sprzedany Johannowi Friedrichowi von Schwan. W 1762 roku Johann sprzedaje majątek Georgowi Wilhelmowi von Sydow, który dnia w 1775 sprzedaje majątek Friedrichowi Ernstowi von Rottenburg. W 1778 roku majątek zakupił porucznik Caspar Friedrich von Schwan. Po jego śmierci majątek w rękach  Johanna Alexandra von Normann.
Drugi majątek należał do Georga Christopha von Schwan. Po jego śmierci przechodzi na wdowę Barbarę Elisabeth von Schwan, z domu von Flemming.
który następnie sprzedaje majątek Erdmannowi Christophowi von Ramel a ten  z kolei w 1737 roku sprzedaje majątek Erdmannowi Christophowi von Ramel.
W 1787 roku dobra posiadał Gottlob Andreas von Waldemann, właściciel pobliskiego Lestkowa oraz Orzechowa.
W 1806 roku dobra przejmuje jego syn, Friedrich Wilhelm von Waldemann. W połowie XIX wieku majątek posiada rodzina Krüger a w 1879 roku majątek posiada Julius Mengel.
 
Opracowanie:Marek Gaj na podstawie en.wikipedia.org, bialygrosz.goleniów, kuria.pl
 
strzalka galeria
strzalka wydarzenia
Kolonia wsi Wołowiec
    strzalka Zatocze
 
strzalka powrót