Szczytniki

P1070299_1600   Kapliczka w której odbywały się Msze Święte- zlikwidowana w 2015r  Kapliczka
mieściła się w prywatnym budynku, który ze względu na fatalny stan techniczny
musiał być rozebrany, ponieważ groził zawaleniem.
Mieszkańcy wystąpili do Pana Burmistrza Roberta Czapli o przekazanie zlikwidowanej OSP Szczytniki na cele Sołectwa ( zrobienie tam kapliczki)  zobowiązując się jednocześnie do remontu i ponoszenia kosztów we własnym  zakresie. Niestety nie udało się.  Może zabrakło determinacji mieszkańców. Zbierając materiały do strrony parafiasikorki.pl byłem też w Łęgnie, gdzie mieszkancy w budynku Gminnym zrobili Kapliczkę. Gratulacje. Okazało się że mozna!.
Przy wjeździe do Szczytnik jest Krzyż ufundowany przez mieszkańców Szczytnik
w 2008 r. W 2023 r. mieszkańcy ufundowali nowe ogrodzenie Krzyża  strzalka Krzyż
  IMG_8846_1600

Historia
Wieś została założonaona  w 1754 r przez Fryderyka Wielkiego, który sprowadził z Pomorza Szwedzkiego 8 kolonistów. Każdy z nich otrzymał w użytkowanie po 15 ha ziemi oraz wieloletnie zwolnienie z podatku. Pod koniec XVIII w. kolonia składała się się z 14 zagródd. Wieś rozwijała się  i posiadała sołtysa, pasterza i szkołę. W 1832 r. Mieszkańcy dokupili 6 ha lasu, a w Szczytnikach zamieszkiwało już 177 osób w 21 budynkach mieszkalnych. W XIX wieku w miejscowości istniały dwie cegielnie, cmentarz oraz leśniczówka Zagórz.Prawdopodobnie w Szczytnikach zamieszkiwał również kamieniarz, ze względu na miejscowy zabytkowy cmentarzyk ( nieczynny od 1952 roku do 2017r. ) i pozostałości kamienia nagrobkowego. Wg. relacji mieszkańca Orzechowa w budynku 22 była piekarnia.

Zabytki
Budynki wpisane do rejestru zabytkow:
Budynek mieszkalny nr 2 - ryglowy - koniec XIX w.
Budynek byłej szkoły, obecnie budynek mieszkalny nr 36 - murowany - koniec XIX w
Cmentarz - brak daty powstania
Budynki mieszkalne nr 9,17,19,24,14,15,26,28,32,36 -murowane  ryglowe - XIX w.

strzalka 2014 r - 260 lat wsi Szczytniki - Dożynki Parafialne
strzalka 2024 r - 270 lat wsi Szczytniki