Sikorki

     
Parafia pw. Chrystusa Króla w Sikorkach   Msza św. Niedziela 11:30
     
IMG_8773  
Zbudowany w XVIII w. o konstrukcji szkieletowej drewnianej z wypełnieniem ceglanym. Wieża oraz przybudówka z końca XIX w. , murowane z kamienia i cegły . Zwieńczenie wieży drewniane.


 
fot. Marek Gaj    
     
Wieś sołecka położona w północnym krańcu gminy, w odległości 9 km na północ od Nowogardu, przy lokalnej drodze Grabin-Glicko. nad rzeką Wołczenicą. Teren nieznacznie pofałdowany, polny. opadający 500 m na północ od wsi gwałtownym uskokiem ku rozległym, podmokłym łąkom.
Pierwsza wzmianka – 1274 r. Nazwa wsi na przestrzeni jej dziejów zapisywana była różnie: Czykkerke (1495). Sieker (1618). Zicker (1780), Zickerke (1784). Od średniowiecza Sikorki należały do rodu Cbersteinów, właścicieli rozległych latyfundiów na terenie ziemi Nowogardzkiej i Dobrskiej. Ich lennikami – niższego stopnia – był ród von Schmeling. W ręku Schmelingów wieś pozostawała do roku 1676, tj. do śmierci Krzysztofa von Schmeling. ostatniego męskiego potomka tej linii. 
Kolejnym panem lennym był ks. Kmcst Bogusław von Croy, później majątek przejął elektor brandenburski, ostatecznie wszedł w skład dóbr domenalnych. W pocz. XIX w. miejscowi chłopi mieli status dzierżawców dziedzicznych. Od średniowiecza istniał w Sikorkach kościół (dokładny czas jego budowy nieznany). W 1580 r. do wsi należało 10 łanów; były tu 4 pełnorolne gospodarstwa chłopskie, 1 zagrodniczce, ponadto karczma i kuźnia. Według danych z 1784 r. liczba gospodarstw wynosiła 16, z czego 7 powstało na gruntach rozparcelowanego folwarku, o którym wcześniej źródła nie wspominały. Wśród miejscowej ludności wymienia się też 3 chałupników (w tym kowala), chłopa na gospodarstwie pastora, kościelnego i nauczyciela. Łącznie było tu 25 zagród. W 2. połowie XVIII w. na miejscu średniowiecznego kościoła wzniesiono nową, ryglową świątynię, do której w 1834 r. dobudowano murowaną wieżę. W latach 70. XIX w. Sikorki były stosunkowo dużą wsią. Zabudowę stanowiło 125 budynków, w tym 63 mieszkalne; funkcjonowały; kościół, szkoła, kuźnia oraz jeden bądź dwa wiatraki. Ludność liczyła 354 osoby. W Ogólnej liczbie 55 gospodarstw było 16 pełnorolnych (po ok. 18 ha); źródła wymieniają ponadto zagrodników, chałupników, komorników, pasterzy. Z wsią administracyjnie związane były kolonia Bochlin i folwark Wierzchy. Na przełomie XIX/XX w. założono nowy cmentarz. W 1939 r. w Sikorkach znajdowało się 66 gospodarstw rolnych, a liczba ludności wynosiła 466 osób.

Kościół parafialny położony jest w centrum osady, na wydłużonej, wrzecionowatej działce. Teren jej jest nieznacznie wyniesiony, z dwóch stron okalają go drogi. Na zachodnim krańcu działki znajduje się pomnik milenijny (figura Jezusa na postumencie). W tej części znajdują się też powojenne nagrobki i krzyż misyjny. Fundatorów kościoła i jego budowniczych nie znamy. Świątynia powstała w dwóch fazach. Zasadniczą część budynku wzniesiono w XVIII w., w konstrukcji ryglowej. Później, przypuszczalnie w końcu XIX w., powstała murowana, kamienno-ceglana wieża oraz dobudówka, od wschodu mieszcząca zakrystię. Długość kościoła wynosi 22,2 m, a jego szerokość 8,5 m. Pokryty jest on dachem dwuspadowym i dachówką. Wieża ma wymiary 5,8 x 5,7 m. Wieńczy ją hełm 8-boczny, spiczasty.

Przy wejściu do kościoła (drzwi południowe) leży granitowa chrzcielnica o średnicy 72 cm. Możliwe, że wykonano ją w XIII w. Wnętrze kościoła przykrywa strop drewniany, belkowany. Na wschodniej ścianie, po obu stronach mensy ołtarzowej, ustawione są dwie ścianki byłej loży kolatorskiej. Wykonane w stylu manieryzmu, pochodzą z I ćwierci XVII w. Najcenniejszym wyposażeniem wnętrza jest ołtarz gotycki z początku XVI w. Jest to tryptyk, którego część centralna zawiera scenę Ukrzyżowania. Pod trójdzielnym maswerkiem znajduje się figura Chrystusa rozpiętego na krzyżu o ramionach zakończonych czwórliściem. Po bokach krzyża Matka Boża Bolesna z dłońmi złożonymi do modlitwy i św. Jan Ewangelista wspierający głowę dłonią w geście smutku. W skrzydłach tryptyku, w kwaterach, umieszczone są postacie Apostołów (po trzy). W kruchcie kościoła znajduje się cenny gotycki krucyfiks. Rzeźba wykonana jest w dębowym drewnie. Figura Chrystusa rozpięta jest na krzyżu o ramionach zakończonych medalionami. Datowany jest on na II poł. XIV w. Pochodzenie krzyża jest nieznane, być może znalazł się w kościele w Sikorkach po wojnie. Na drewnianej emporze chórowej, wspartej na czworobocznych słupach znajdują się nieczynne, niestety, organy wytwórni „Grünberg” ze Zdrojów.

W parafii są cztery kościoły. Wszystkie poświęcił w 1945 r. ks. Bogdan Szczepanowski TChr (kościół w Sikorkach 28 października). Parafię w Sikorkach erygowano 24 października 1957 r. Dziś parafia obejmuje 14 miejscowości. Administratorami parafii byli kolejno kapłani: ks. Zdzisław Ferenc (1957-60), ks. Stanisław Gołębiewski (1960-70), ks. Alojzy Mochalski (1970-82), ks. Czesław Grajkowski (1982-84), ks. Albin Klóska (1984-2003). 1 sierpnia 2003 r. parafię objął ks. Mirosław Oliwiak, a po nim posługiwał tutaj ks. kan. Janusz Zachęcki – kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu.
Obecnie proboszczem jest ks. dr Tomasz Perz, dla którego jest to pierwsza placówka w roli odpowiedzialnego za powierzonych sobie wiernych.

Opracował Marek Gaj na podstawie pl.wikipedia.org , kuria.pl)
     
strzalka galeria    
strzalka wydarzenia    
strzalka Sikorki więcej    
     
strzalka powrót